Ochrona słuchu podczas strzelania z broni palnej

Nie od dziś wiadomo, że trzeba dbać o swoje zmysły

Nie od dziś wiadomo, że trzeba dbać o swoje zmysły. Wzrok, słuch, smak, węch i dotyk to pięć zmysłów którymi posługujemy się w życiu codziennym. Ciężko sobie wyobrazić życie bez któregoś z tych zmysłów, dlatego tak ważna jest ich ochrona. Największy wpływ mamy na ochronę wzroku i słuchu. Aby chronić wzrok trzeba nosić okulary ochronne lub korekcyjne. Do ochrony słuchu stosuje się ochronniki słuchu (więcej: https://www.specshop.pl/pol_m_Wyposazenie-taktyczne_Ochrona-sluchu-786.html).

Ochrona słuchu podczas strzelania z broni palnej

Każdy kto miał do czynienia z bronią palną, jest świadomy jak duży hałas wywołuje strzał z pistoletu, karabinu lub innej broni. Niektóre osoby słysząc huk wystrzału odczuwają ból. Natężenie dźwięków podczas wystrzału z broni palnej przekracza 150 dB a czasami sięga nawet 180 dB. Takie natężenie dźwięku można porównać do hałasu wydawanego przez startujący odrzutowiec. Długotrwałe narażenie na taki hałas może doprowadzić do trwałego uszczerbku na zdrowiu, dlatego warunki BHP na strzelnicach zarówno wojskowych jak i cywilnych nakazują stosowanie ochronników słuchu. Należy zaznaczyć, że nie wszystkie ochronniki słuchu posiadają certyfikaty bezpieczeństwa i nadają się do użytku podczas strzelania z broni palnej.

Rodzaje ochronników słuchu

Stopery – są to najprostsze i najtańsze ochronniki słuchu jakie możemy stosować na strzelnicach. Są one skutecznym sposobem ochrony słuchu. Wykonane są z plastycznego materiału, który najpierw należy “zrolować” w palcach, następnie wsadzić do ucha. W przewodzie słuchowym rozprężają się i skutecznie chronią przed hałasem dobiegającym z zewnątrz.

Ochronniki pasywne

Te ochronniki wyglądają jak duże słuchawki i są częściej wybierane przez strzelców ze względu na wygodę użytkowania i wytrzymałość. Bardzo łatwo je ściągnąć i szybko założyć przed kolejnym strzelaniem. Bardzo łatwo je dostosować do kształtu głowy i mają uniwersalny rozmiar. Są wygodne i nie przeszkadzają podczas strzelania.

Ochronniki aktywne

Jest to najlepszy typ ochronników. Umożliwia on swobodną rozmowę z innymi osobami znajdującymi się na strzelnicy bez ściągania ochronników. Kształtem zbliżone są  do ochronników pasywnych. Dzięki wbudowanej regulacji można dostosować je tak aby wygłuszały dźwięki które przekraczają określoną granicę. Są to najdroższe ochronniki, ale warto w nie zainwestować jeżeli często spędzamy czas na strzelnicy.

Obraz autorstwa Specna-Arms - Pixabay